Kto czyta książki żyje podwójnie - taniec o książkach

Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że "czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła". O przyjemności, jaką daje lektura, wiedzą wszyscy, którzy przynajmniej raz na jakiś czas po nią sięgają. Ale czytanie to nie tylko rozrywka, lecz także szereg innych korzyści
.

Oto, jakie są ważnych korzyści, jakie daje czytanie książek:
1. Czytanie zmniejsza poziom stresu
Zdarza się, że jesteśmy tak bardzo zestresowani, że wydaje nam się, iż sięganie po książkę mija się celem, bo i tak nie skupimy się na lekturze. Warto mimo wszystko spróbować.
Badanie przeprowadzone przez dr Davida Lewisa z Mindlab International na University of Sussex pokazało, że czytanie to czynność, podczas której napięcie mięśniowe wywołane stresem spada najbardziej. Działa lepiej niż np. słuchanie muzyki czy spacerowanie.
2. Książki pogłębiają naszą wiedzę i rozwijają słownictwo
W szkole czytanie lektur było obowiązkowe, nie tylko dlatego, by męczyć młodzież. Nie ma bardziej skutecznego sposobu na to, by przyswoić nowe słownictwo, niż czytając książki. Dlatego tak dobrym pomysłem jest czytanie książek w języku, którego się uczymy.
Nawet jeśli wydaje nam się, że rzeczy, o których czytamy, jedynie "przelatują nam przez głowę", to nieprawda. Część informacji pozostaje w naszych umysłach. Im więcej czytamy, tym więcej wiedzy przechowuje nasz mózg, ponieważ jest w ten sposób stymulowany do rozwoju - tłumaczy w książce "Jak uczy się mózg" Manfred Spitzer.
3. Czytanie to ćwiczenie pamięci
Czytanie jest doskonałym ćwiczeniem dla naszej pamięci. W uproszczeniu: kiedy czytamy, nasz mózg wytwarza wizualizacje, co stymuluje go do przetwarzania coraz szybciej i coraz większej ilości informacji.
Co bardzo ważne, czytanie pomaga dłużej zachować świeżość umysłu osobom starszym. Są badania, które pokazują, że odsetek diagnoz choroby Alzheimera u osób, które zadeklarowały regularne czytanie, był 2,5 razy mniejszy niż u nieczytających.
4. Książki otwierają nasze umysły
Czytanie książek, szczególnie literatury pięknej sprawia, że stajemy się bardziej wrażliwi na losy innych. Wielość perspektyw, z którymi mamy do czynienia, regularnie sięgając po książki, sprawia, że jesteśmy coraz bardziej otwarci na inne poglądy, opinie, doświadczenia.
5. Lektura pomaga zapamiętać zasady pisowni
Nawet jeśli zupełnie nie zwracamy na to uwagi, to w trakcie czytania zapamiętujemy sposób zapisu niektórych słów oraz interpunkcję. Jeśli więc stawianie przecinków to nasza największa zmora, warto trochę poczytać.
A poniżej wspomnienia z występów tanecznych z okazji akcji czytelniczej pt. „Jak nie czytam, jak czytam!”, która odbyła się rok temu w czerwcu, podczas której wychowanki pani Magdy zaprezentowały się w układach tanecznych nawiązujących do czytelnictwa.
#ŚwiatowyDzieńKsiążki







Komentarze

Popularne posty