Tańce narodowe państw sąsiadujących z Polską


Jutro obchodzimy Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej, dlatego pragniemy przyjrzeć się tańcom narodowym przypisanym poszczególnym państwom  na świecie.
Taniec narodowy jest to taniec charakterystyczny dla danego kraju, wyróżniający go spośród innych państw, związany z jego kulturą. Jednak nie wszystkie kraje w Europie posiadają tańce narodowe. Poniżej znajdziecie opis i film dla poszczególnych tańców narodowych przypisanych do konkretnych państw Europy, sąsiadujących z Polską.

Niemcy – Walc wiedeński. Jest to szybsza odmiana walca. Tempo walca wiedeńskiego wynosi ok. 60 taktów na minutę, co przy nieparzystym metrum (zazwyczaj 3/4) daje ok. 180 uderzeń na minutę. Charakterystyczne dla tego tańca są szybkie wirowe obroty. Po raz pierwszy został wykonany w 1815, podczas kongresu wiedeńskiego. Walc wiedeński należy do światowego programu tanecznego i jako taki jest tańczony na turniejach tańca towarzyskiego. 

Czechy – Polka (cz. pulka - półkole, półkrok) to czeski taniec ludowy, w metrum 2/4, w szybkim tempie. Jest także uważany za tradycyjny ludowy taniec polski już w XIX w., znany we wszystkich regionach etnograficznych, z Podhalem włącznie (polka sądecka). Nazwa pochodzi od czeskiego słowa „půlka”, oznaczającego „połowę”. Po powstaniu listopadowym zmieniono ją na polka na cześć Polaków lub na cześć polskiej śpiewaczki Esmeraldy. Powstała około 1822, zyskała popularność na całym świecie, szczególnie w Polsce, Niemczech i we Włoszech. Obok walca była bardzo popularnym tańcem towarzyskim w XIX w.

Słowacja – Hajduk lub Odzemek jest tańcem wywodzącym się od pasterzy słowackich. Charakterystycznym jego elementem są ciupagi trzymane przez tancerzy. Wykonywany jest wyłącznie przez mężczyzn.Tańczony w metrum 2/4 ma umiarkowane tempo, natomiast zawiera wiele figur akrobatycznych wymagających od tancerzy znacznej wytrzymałości i siły. Początkowo wykonywano go z towarzystwem dud, później przy akompaniamencie instrumentów smyczkowych. 

Ukraina popularny ukraiński taniec ludowy to Hopak. W metrum 2/4, a także sztuka walki (zob.: hopak bojowy).Taniec powstał na Siczy Zaporoskiej. Została w nim zakodowana sztuka walki za pomocą kopnięć i podcięć, a w wersji z szablą – walka tą bronią. Jego cechą charakterystyczną jest to, że jest to jeden z najbardziej popisowych tańców i tańczy się go zazwyczaj na koniec występu.

Białoruś - Białoruski taniec ludowy w metrum parzystym to Lawonicha. Nazwa pochodzi od popularnej białoruskiej piosenki ludowej, zaczynającej się słowami "А Лявоніху Лявон палюбіў..." ("A Lawonichę Lawon pokochał..."). Taniec posiada zwykle metrum na dwie czwarte, w którym zaznacza się wyraźna trzytaktowa fraza (cztery ósemki | dwie ósemki - ćwierćnuta| dwie ósemki - ćwierćnuta) a trzy ostatnie dźwięki wzmocnione są charakterystycznym przytupywaniem.

Litwa – Suktinis. Z języka litewskiego oznacza kręcenie w koło. Zrozumiałym jest więc dlaczego nazwę jego przejął również narodowy napój litewski- miód pitny o zawartości alkoholu 50%. Utwór jest tańcem litewskim z pogranicza koło Święcian.

Rosja - Trepak jest tańcem ludowym bardzo popularnym w Rosji oraz na Ukrainie. Powszechnie tańczono go do lat 30. XX wieku, a więc do nastania rządów sowieckich. Charakteryzuje go bardzo szybkie tempo w metrum 2/4. W tańcu licznie występują drobne kroczki i przytupy. Jednym z najbardziej znanych trepaków jest trepak z baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego.


(źródło: 
https://www.arcgis.com/apps/MapJournal/index.html?appid=f4fbe968a71a42ffa80d9186df35c5e9)


Komentarze

Popularne posty